Dask Sigortası

Ana sayfa » Dask Sigortası
Dask Sigortası2018-06-21T18:20:15+03:00

Dask Sigortası

Dask sigortası

Dask sigortası

Türkiye, deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Bundan dolayı ülkemizde zaman zaman yıkıcı depremler ortaya çıkabilmektedir. 1999 senesindeki yıkıcı Gölcük Depreminden sonra yasal anlamda bir takım değişikliklere gidilmiştir. Bu noktada DASK Sigortası adı verilen bir sigorta çeşidi kabul edilmiştir. Bu sigorta zorunludur. Ev sahibi olan herkesin yaptırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra konut kredisi çekmek isteyen, evine doğal gaz, su ya da elektrik bağlatmak isteyen kişiler, bu sigortayı mutlaka yaptırmak zorundadırlar.

Deprem Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Deprem sigortası, kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar ise şöyledir;

Deprem sigortası faydaları

Deprem sigortası faydaları

  • Konut sigortası yaptırmak isteyen kişiler için deprem sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu sigorta olmadan diğerine başvuruda bulunmak mümkün değildir.

  • Olası bir depremde evinizde ortaya çıkacak olan hasar, deprem sigortası ile karşılanacaktır. Bu durum, maddi anlamda zarar görmenizi de engellemiş olacaktır.

  • Deprem durumunda devlet eli ile depremzedelere yardım gerçekleştirilmektedir. Sigortası olan kişiler, konutlarındaki zararı bu şekilde temin etme hakkına sahip olmaktadırlar.

  • DASK sigortası birçok farklı konuda teminat vermesi ile dikkat çekmektedir.

  • Buna göre yangın durumlarında ortaya çıkan zararları yine DASK ile karşılamak mümkün olacaktır. Daha farklı doğal afetler için de bu durum geçerlidir. Tsunami ya da yer kayması da teminat kapsamına alınmıştır.

  • Teminat kapsamına baktığımız zaman evin neredeyse her bölümünün sigortalandığını görmekteyiz. Buna göre evin ana duvarları dahil olmak üzere evdeki merdivenler, koridor bölümü, evin baca ve çatısının yanı sıra bahçe duvarları, gibi alanlar sigortalanmıştır. Buralardaki hasarlar, DASK kapsamına girmektedir.

DASK Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz?

DASK, belli durumları ise sigorta kapsamına almamıştır. Buna göre;

Dask sigortası hangi durumlarda zararı karşılamaz

Dask sigortası hangi durumlarda zararı karşılamaz

  • Ölüm de dahil olmak üzere bedeni anlamda ortaya çıkan hasarlar ve yaralanmalar da DASK devreye girmez. Çünkü böyle bir durum başka bir sigorta kapsamında değerlendirilmektedir.

  • Evde oluşacak olan enkazı kaldırmak isteyen kişiler bunun için bir takım harcamalar yapabilmektedir. Bu harcamalar da DASK kapsamında değildir ve masraflar, enkazı kaldıran kişi tarafından karşılanmalıdır.

  • Ev ya da hane içindeki her türlü eşyaya, taşınabilen mallara gelen zararlar DASK içinde yer almamaktadır.

  • Deprem sigortası, bunun yanı sıra kira gelirlerinin ortadan kalması durumunu da içermemektedir.

DASK, görüldüğü üzere ana konusu deprem ve doğal afetler ile alakalı olarak zararı giderebilmektedir. Bunun dışında kalan durumlar ise ifade edildiği gibi DASK kapsamına girmemektedir. Zorunlu sigorta olarak da bilinen DASK Sigortası için birçok farklı acentenin sunmuş olduğu hizmetten faydalanabilirsiniz. Resmi olarak yapılacak olan DASK sayesinde evinizi tam anlamı ile sigortalayıp, garanti altına almış olacaksınız. DASK başvuruları kapsamında acentelere bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı firmalar ise internet ve telefon ile hizmet vermektedir.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek