İkamet İzni Uzatma İşlemleri

Ana sayfa » İkamet İzni Uzatma İşlemleri
İkamet İzni Uzatma İşlemleri2018-06-21T17:54:30+03:00
Kısa Dönem İkamet İzni
İkamet İzni Uzatma
Öğrenci İkamet İzni
Aile İkamet İzni

İkamet İzni Uzatma İşlemleri

İkamet izni uzatma işlemleri

İkamet izni uzatma işlemleri

ikamet izni uzatma ülkemizde çeşitli gerekçeler ile ikamet eden kişiler, Türkiye Göç İdaresi’nin talep ettiği bir takım belgeleri hazırlayarak, Bu noktada başvuru şekli posta yolu ile olmaktadır. Kişinin ilk olarak e-ikamet sistemine girmesi ve buradan bir başvuruda bulunması gerekmektedir. Ardından ise talep edilen belgelerin hazırlanması şarttır. İkamet edilen ildeki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru posta yoluyla gerçekleştirilmelidir. Bunun için 5 iş günü süre mevcuttur. İkamet izni uzatma işlemleri bu kurallara göre yapılmaktadır.

İkamet İzni Uzatma Başvurusu İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır?

İkamet izni uzatma işlemleri için gerekli belgeler

İkamet izni uzatma işlemleri için gerekli belgeler

İkametini uzatmak için başvuruda bulunacak olan kişiler ilk olarak internet üzerinden; e-ikamet.goc.gov.tr adresine girmek zorundadırlar. Daha sonra ikamet izni uzatma başvurusu yazan yere tıklanmalıdır. Burada 3 farklı seçenek mevcuttur. Bunlar; uzatma başvurusu yapmak istiyorum, uzatma başvuruma devam etmek istiyorum, uzatma başvurumun sonucunu öğrenmek istiyorum olarak sıralanmıştır. Uzatma başvurusunu yapmak istiyorum yazan yere tıkladıktan sonra ilgili yerleri oldurmanız gerekmektedir. Böylelikle ikamet izni uzatma işlemleri kapsamında internet aşaması tamamlanmış olacaktır.

İkamet İzni Uzatılması İçin Hangi Belgeler Talep Edilmelidir?

  • İkamet izni başvuru formu, doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bunun yanı sıra kişinin kendisi ya da atamış olduğu temsilcinin mutlaka imza atması gerekmektedir.

  • Uzatma işlemleri ile alakalı olarak kişinin sahibi olduğu pasaport ya da pasaport yerine kullanılabilecek ve noterden onaylanmış belgenin fotokopisi ibraz edilmelidir. Pasaport içinde kişinin kimlik bilgilerinin olması şarttır. Bunun yanı sıra işlem gören sayfalar ve fotoğraflı bölüm de mutlaka bulunmalıdır.

  • İkamet izni uzatma şartları

    İkamet izni uzatma şartları

    İkamet uzatacak olan kişiler, 4 tane fotoğraf ile başvuru işlemlerini yapmak zorundadır. Bu fotoğraflar son 6 aya ait olmalıdır. Bunun yanı sıra biyometrik fotoğraf ilkelerine uygun bir şekilde çekilmelidir. Renkli olmayan, özçekim şeklinde alınan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

  • İkamet izni uzatma işlemleri ile alakalı olarak kişinin, kalacağı süre boyunca maddi imkanlarının iyi olduğunu gösteren belgeler ile başvuruda bulunması şarttır. Bunun yanı sıra başvuru formu içerisinde bu durum mutlaka net bir şekilde belirtilmek zorundadır.

  • Geçerli olan bir sağlık sigortası, talep edilen bir başka belgedir. Bu belgenin, ikamet süresi boyunca geçerli olması ve belirtilmiş olan süreleri kapsaması gerekmektedir. Buna göre SGK üzerinden alınmış olan ve üzerinde imza, kaşe, mühür ya da e-imza olan belge kabul edilebilmektedir. Bunun yanı sıra özel sağlık sigorta poliçesi de makamlar tarafından kabul edilmektedir.İkamet izni uzatma işlemlerini bu şekilde gerçekleştiren kişiler, kurumun vereceği randevuya göre giderek, ilgili yetkililer ile bir görüşme yapmak zorundadırlar. Bu görüşmeden sonra kararı öğrenebilmek için yine aynı web adresine girebilir ve uzatma başvurunuzun kabul edilip edilmediğini çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu noktada önemli olan şey ise ilgili belgelerin eksiksiz bir şekilde doldurulmasıdır.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek