İkamet Vize İşlemleri

Ana sayfa » İkamet Vize İşlemleri
İkamet Vize İşlemleri2018-06-21T18:11:40+03:00
Kısa Dönem İkamet İzni
İkamet İzni Uzatma
Öğrenci İkamet İzni
Aile İkamet İzni

İkamet ve Vize İşlemleri

Vize işlem ve vize işlem merkezi

Vize işlemleri ve vize işlem merkezi

Vize işlemleri Türkiye’ye gelen ve burada kalmak isteyen yabancılar için ikamet ve vize işlemleri göç idaresinin belirlemiş olduğu bir takım kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. 6458 sayılı kanuna göre Türkiye’de ikamet edecek olan yabancı uyrukluların her türlü hakları, yasalar ile koruma altına alınmıştır.

İkamet İzni Başvurusu Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde 90 günü geçecek kadar kalacak olan şahısların mutlaka ikamet izinlerini alması gerekmektedir. Bu noktada daha önce getirilmiş olan refakatçi izni kaldırılmıştır. İkamet izni için yetkili olan merci ise il valilikleridir.

Kısa Dönem İkamet İzni: İkamet izinleri farklı kategorilere ayrılmıştır. Buna göre yabancılar, kısa dönem ikamet izni alabilmektedir. Bunun için belirlenmiş olan şartlar şöyledir:

Türkiye’de neden kalacağına dair bir takım belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
Kişi, Türkiye içinde hangi adreste kalacaksa bu adresi bildirmek zorundadır.
Güvenlik ve genel sağlık ilkelerine tam uyum sağlayacak bir şekilde barınma olanaklarına sahip olunmalıdır.
Talep halinde adli sicil kaydı belgesini ibraz etmek ise bir diğer şarttır.
İkamet ve vize işlemleri çerçevesinde aile ikamet izni de verilmektedir.

Vize işlemi nasıl yapılır

Vize işlemi nasıl yapılır

Aile İkamet İzni: Bu noktada yabancı olan eşe, şahsın ya da eşinin bağımlı olduğu yabancı çocuklarına ve yine şahsın henüz erginliğe girmemiş olan yabancı uyruklu çocuğuna aile ikamet izni verilmektedir. Bu izin sayesinde ailenin çocukları, 18 yaşına kadar ilk ve ortaöğretim kurumlarından eğitim alabilirler. Bu sayede kişinin öğrenci ikamet izni almasına gerek yoktur.

Öğrenci İkamet İzni Nedir?

Öğrenci ikamet izni: Türkiye’de aile ikamet izni henüz olmayan ancak çocukları eğitim çağına gelmiş olan kişilere öğrenci ikamet izni verilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’ye eğitim almak için gelmiş ve yükseköğretim alanında okuyan öğrencilere de bu belge verilebilmektedir. Bu noktada öğrencilere verilecek olan bu ikamet izin belgesi, sadece öğrenim süresini kapsamaktadır. Vize süresi bundan daha fazla olmamaktadır.

Vize işlemleri için gerekli belgeler

Vize işlemleri için gerekli belgeler

İkamet belgesi için istenen belgelerin başında kalış amacı ile alakalı destekleyici evraklar gelmektedir.
Bunun yanı sıra ikamet belgesi için başvuru yapmış olan kişinin mutlaka adres bilgileri de vermesi şarttır. Adres bilgisi, Türkiye’de kalacağı yere ait olmalıdır.
İkamet İzni Uzatma İşlemleri: Bunun yanı sıra Türkiye’deki yabancılar, ikamet izinlerini uzatabilme hakkına sahiptirler. Bu noktada başvuru yapmak için gereken olan belgeleri ibraz etmek şarttır. Turistik amacı ile ikamet izni alan kişiler ise yapılan son değişiklikten sonra artık uzatma hakkına sahip değiller. Birkaç senelik turistik ikamet alan kişiler, süre bittikten sonra bir daha Türkiye’ye turistik ikamet ile giremiyorlar. Bunun dışında kalan kişiler ise ikamet izni için başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmak zorundadır. Ayrıca 4 tane fotoğraf da mutlaka kişini yanında bulunmalıdır. Türkiye’de ikamet edilecek süre içerisinde yeterli barınma imkanlarına sahip olduğunu kanıtlamak şarttır. Geçerli bir sağlık sigortası ise talep edilen başka bir belgedir. İkamet ve vize işlemleri bu şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Schengen Vize İşlemleri ve Vize Uzatma: Schengen ile alakalı vize ve uzatma işlemleri ise bu vizenin verilmiş olduğu ilgili ülkenin konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Bu anlamda her ülke farklı bir sistemi tercih edebilmektedir.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek