Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana sayfa » Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce noktaya, birkaç dakikalık bir bilet satın alma işleminin ardından gidebileceğimiz bir dünyadayız. Online uçak bileti satın alarak seyahatlerimizi organize etmek, artık alışkanlık haline getirdiğimiz konular arasında. Peki internetten uçak bileti satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

En uygun uçak bileti nereden alınır?

Bir havayolu firmasının acentesinden uçak bileti almak, sizin için en uygun bütçe anlamına gelmeyebilir. Tüm havayolu firmalarının fiyatlarını listeleyen ve size en uygun sonuçları listeleyen uçak bileti satın alma sayfamıza giderek, bütçenize en uygun bileti bulabilirsiniz.

İnternetten alınan bir uçak bileti, başka bir kişiye devredilebilir mi?

Havayolu seyahat kuralları çerçevesinde, bir kişi için alınan bilet, daha sonra farklı isimde bir yolcuya devredilemez.

Bilet fiyatlarına neler dahil olduğunu biliyor musunuz?

Uçak biletini satın almadan önce, farklı şirketlerin, bilet fiyatlarına hangi hizmetleri dahil ettiği konusunu da öğrenmeniz iyi olabilir. Örneğin bazı havayolu şirketleri, herhangi bir yemek ikramı ya da bagaj hakkı vermeden, uygun bir fiyat teklif sunabilir. Bazı şirketler ise görece daha yüksek bilet sunmasına karşın, bagaj hakkı ve yemek, ikram gibi olanaklar sunar. Low cost yani düşük maliyet konseptli firmalardan bilet alırken, almanız gereken ek hizmetleri de dikkate alabilirsiniz.

İnternetten satın alma işlemini tamamladınız, peki ya sonra?

İnternetten uçak biletiniz için ödeme yapıp, işlemi tamamlamanızın ardından elinizde biletin çıktısı ya da herhangi bir belge olmasına gerek yoktur. Havalimanına gidip, uçuştan 1-2 saat önce check-in işlemi yapmanız yeterlidir. Uçuş öncesi havalimanında ihtiyacınız olan, sadece kimliğinizdir.

İnternetten alınan uçak biletleri değiştirilebilir, iptal edilebilir mi?

Uçak bileti alırken bu konulara mutlaka dikkat edin.

Bilet alırken, her firmanın farklı bilet tiplerine göre uyguladığı özel prosedürler mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, ekonomi sınıfı biletler için iptal ya da değişiklik durumu, bazı firmalar tarafından kabul edilmemektedir. Eğer biletinizde değişiklik hakkı istiyorsanız, bileti satın alırken bunu kontrol etmelisiniz. Uçak biletinizi satın aldığınız platformlarda, değişiklik işlemleri için bir sigorta hakkı da sunulmaktadır.

Belli bir ek ücret karşılığında esnek bilet, iptal edilebilen bilet seçeneğini işaretlediğiniz taktirde biletinizi iptal edebilirsiniz. Bilet değişikliklerinde, havayolu firmasının o anki güncel bilet fiyatlarına bağlı olarak ek ücret ödemeniz gerekebilmektedir.

PNR numarası nedir?

Bileti satın almanızın ardından size verilecek olan PNR numarasını bir yere not etmenizi önerebiliriz. PNR numarası sizin o yolculuk için tekil yolcu kayıt numaranızdır. Passenger Name Record anlamına gelen PNR numaranızı, check-in öncesinde yanınızda bulundurmanız iyi olabilir.

About the Author:

Leave A Comment

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek