Kısa Dönem İkamet İzni

Ana sayfa » Kısa Dönem İkamet İzni
Kısa Dönem İkamet İzni2018-06-21T17:59:34+03:00
Kısa Dönem İkamet İzni
İkamet İzni Uzatma
Öğrenci İkamet İzni
Aile İkamet İzni

Kısa Dönem İkamet İzni

Kısa dönem ikamet izni

Kısa dönem ikamet izni

Yabancılar kanununa göre Türkiye’de kısa süreli olarak kalmak isteyen kişiler için bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre ilişkin olarak da 28 ve 29.maddeler ile kısa dönem ikamet izninin şartları belirlenmiştir. kısa dönem ikamet izni, belli şartları taşıyan kişilere verilmektedir.

Kısa Dönem İkamet İzni Hangi Durumlarda Verilmektedir?

 • Türkiye’de iş kurmak isteyen ya da ticari amaç ile ülkemize gelen kişiler, iş konusunda kendisine yapılan davet mektubunu ibraz etmek zorundadır.

 • Bilimsel konularda araştırma yapmak isteyen kişiler, bu noktada izin talebinde bulunmak için buna dair ilgili olan kurumlardan izin belgesi almalıdır. Bu kurumlar Enerji Bakanlığı, Üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı olabilmektedir.

 • Türkiye’de taşınmayan malı bulunan şahıslar, sahip olduğu gayrimenkulü mutlaka konut şeklinde kullanmak gerekmektedir.

 • Kısa dönem ikamet izni ne gibi durumlarda verilir

  Kısa dönem ikamet izni ne gibi durumlarda verilir

  Yabancı ülkelerden ülkemize, hizmet içi eğitim almak için gelen kişiler de olabilmektedir. Bu kişiler de kısa dönem ikamet izni alabilmektedir. Mevcut izin, kişinin alacağı eğitim süresini kapsamaktadır. Bunun dışına çıkılma gibi bir durum söz konusu değildir.

 • Farklı eğitim değişim programları ile Türkiye’ye gelen kişiler, bu noktada izin talebinde bulunmak zorundadırlar.

 • Turizm yolu ile gelenler, Türkiye’de nerede kalacaklarını, hangi zaman dilimi içerisinde burada bulunacaklarını mutlaka belirtmek zorundadırlar. Bu şekilde ikamet izni alınabilmektedir. Bu noktada geçtiğimiz dönemde yapılmış olan yeni bir değişiklikten bahsetmek gerekiyor. Turizm amacı ile ikamet izni alan kişilerin, tekrar süreyi uzatabilmeleri artık mümkün olmamaktadır. Buna göre turizm ikamet izinleri sadece tek bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

 • Tedavi amacıyla Türkiye’ye gelen kişiler de mevcut ikamet belgesine başvuruda bulunabilirler. Ancak bu kişiler için bir takım şartlar oluşturulmuştur. Buna göre hastalığın kamu sağlığı için bir tehdit oluşturmaması gerekmektedir.

 • Türkçe öğrenmek için gelen kişiler için de belge istenmektedir. Bu şekilde ilgili şahıslara kısa dönem ikamet izni verilebilmektedir.

 • Kısa dönem ikamet izni şartları

  Kısa dönem ikamet izni şartları

  Bazı durumlarda Türkiye’de bulunan idari ya da adli makamlar, yabancı uyruklu kişinin ülkede kalmasını resmi bir şekilde isteyebilmektedir. Bu noktada belirtilmiş olan süreler baz alınarak ikamet izni çıkarılabilmektedir.

Kısa Dönem İkamet İzni Şartları Nelerdir?

Kısa dönem ikamet izni en fazla ikişer senelik olacak şekilde düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunacak olan kişilerin, hangi adreste kalacaklarını belirtmeleri şarttır. Kalış amacına dair resmi evraklarında hazırlanması gerekmektedir. Şahsın genel olarak tabir edilen güvenlik ve sağlık standartlarına son derece uygun olan yerlerde barınması şarttır. Adli sicil kaydı belgesi ise talep edilen bir başka belgedir. Bu şartları yerine getirmeyen, hakkında verilmiş bir sınır dışı kararı olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Bundan dolayı başvuru öncesinde bu şartlara dikkat etmek şarttır. İkamet izni başvurularının sağlıklı bir biçimde sonuçlanabilmesi için mevcut belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek