Öğrenci İkamet İzni

Ana sayfa » Öğrenci İkamet İzni
Öğrenci İkamet İzni2018-06-21T17:50:11+03:00
Kısa Dönem İkamet İzni
İkamet İzni Uzatma
Öğrenci İkamet İzni
Aile İkamet İzni

Öğrenci İkamet İzni

Öğrenci ikamet izni, Türkiye’de eğitim amacı ile bulunan kişilere verilmektedir. Buna göre yabancıları koruma kanunun belli maddelerine göre işlem yapılmalıdır. Bu maddeler ise 38 ve 41.maddelerdir. Bunun yanı sıra konu ile alakalı olarak öğrenci ikamet izni bir takım düzenlemeler, buna dair çıkarılmış olan yönetmelik ile uyumludur ve bu noktada 35 ya da 39.maddeler esas alınmaktadır. Konu ile alakalı tüm süreç, uluslar arası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Öğrenci ikamet izni

Öğrenci ikamet izni

Öğrenci İkamet İzni Şartları Nelerdir?

 • Türkiye’de eğitim alacak olan kişilere öğrenci ikamet izni belli koşullar karşılığında verilmektedir. Buna göre eğitim için Türkiye’de bulunacak olan şahıslar, eğitim süreleri boyunca ikamet izni alabilirler.

 • İkamet izni süreleri belli süreleri kapsamaktadır. Buna göre eğitim süresi ile ikamet izni süresi aynı olacaktır.

 • Okulunun bitmesine bir seneden az kalan kişilere verilecek olan iznin süresi, belirtilmiş olan zaman dilimini geçemez.

 • Gerek ilk gerekse orta öğretim kurumlarına devam edecek olan yabancı kişiler, ailelerinden alacakları izin belgesi ile ikamet iznine başvurabilirler.

 • Bu izni almak isteyen kişilerin, 38.madde kapsamında mutlaka Türkiye’de neden kalmak istediğini belirtmesi şarttır.

 • Öğrenci ikamet izni şartları

  Öğrenci ikamet izni şartları

  Bunun yanı sıra öğrenimine devam edecek olan kişi, barınacağı adresi de ilgili makamlara vermek zorundadır.

 • Öğrenci ikamet izni alacak olan kişinin, genel sağlık sigortasını ilk kayıt döneminden sonraki üç ay içinde yaptırmış olması yeterlidir. Bu şartı taşıyan kişilerden herhangi bir şekilde sağlık sigortası talep edilmemektedir. Ancak ilgili kişi, kayıt tarihinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen bir başvuru içinde değilse, şahsın kesinlikle özel sağlık sigortası yaptırması şarttır.

 • Türkiye’ye okumak için gelen öğrencilerin, çalışmak istemeleri durumunda ilgili yasaya göre çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Öğrenci ikamet izni için gerekli belgeler

Öğrenci ikamet izni için gerekli belgeler

Öğrenci İkamet İzni İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Ön lisans, 4 yıllık lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler, bu noktada başvurularını yapmak için bir form doldurmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra kişilerin, pasaport ile başvuru yapmaları şarttır. Pasaport yerine kullanabilecek olan belge de ilgili kurumlar tarafından kabul görmektedir. Dört tane fotoğraf ise bir başka istenen evraktır. Fotoğrafın, kurallara uygun bir şekilde çekilmesi şarttır.

Öğrenci ikamet izni için öğrenci belgesi de talep edilmektedir. Bu belge, kişinin öğrenim gördüğü okul tarafından verilmektedir. Geçerli sağlık sigortası bu kapsamda istenen bir diğer evrak olarak dikkat çekmektedir. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin, ailelerinden gerekli izinleri almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kalacağı adres ve masraflarını karşılayabilecek maddi güce sahip olması da belgelenmelidir. Ancak bu şekilde öğrenci ikamet izni verilmektedir. İstenen bu belgeler aynı zamanda ilköğretim ve ortaöğretim alanında öğrenim görecek olan yabancılar için de geçerlidir. Mevcut belgeler eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek