Uçak Bileti Satın Al

Ana sayfa » Uçak Bileti Satın Al
Uçak Bileti Satın Al2018-06-27T14:18:51+03:00

Yurtdışında Aktarma Yaptığım Havaalanında Transit Vize Gerekir mi ?2018-06-01T11:04:38+03:00

Yurtdışında Aktarma Yaptığım Havaalanında Transit Vize Gerekir mi ?

Transit vizeler yurtdışı yolculukları esnasında aktarma yapılan havaalanlarında lazım olabilmektedir. Aktarmalı seyahatler genelde daha ekonomiktir ve sıkça tercih edilir. Yurtdışında aktarma yaptığım havaalanında transit vize gerekir mi?

Transit Vize Gereken Ülkeler Hangileri?

Transit vize gerekli mi? Transit vize isteyen ülkeler vardır ve bu nedenle uçak biletinizi alırken bu unsura dikkat etmek gerekir.

Transit vizeniz yoksa ve transit vize isteyen bir ülkenin havaalanında aktarma yapacaksanız bu sebepten ötürü uçağa alınmayabilirsiniz.

Transit vize isteyen ülkeler şunlardır; Almanya, Yunanistan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Kanada, İsviçre ve Birleşik Krallık. Genel itibariyle Schengen vizesi bulunanlar transit vizeye ihtiyaç duymazlar.

Yurtdışına Seyahat Edeceğim. Fazla Bagaj için Ödeyeceğim Ücreti Nasıl Öğrenirim ?2018-06-01T11:03:46+03:00

Yurtdışına Seyahat Edeceğim. Fazla Bagaj için Ödeyeceğim Ücreti Nasıl Öğrenirim?

Yurtdışı seyahatlerinde fazla bagaj ücreti hesaplarken başka faktörler de devreye girmektedir. Yurtdışına seyahat edeceğim. Fazla bagaj için ödeyeceğim ücreti nasıl öğrenirim?

Fazla Bagaj Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı seyahatinde fazla bagaj ücreti MSC’ye göre belirlenmektedir. Bunun için bazı bölgeler belirlenmiştir. Uçuşunuzun kalkış ve varış noktası hangi bölgede bulunuyorsa fazladan bagaj ücreti buna göre hesaplanacaktır. Tablolar arası karşılaştırma sonucunda her bir kilogram fazlalık için ne kadar bagaj parası ödeyeceğiniz ortaya çıkmaktadır.

Uçakta ekstra bagaj ücreti olarak yurt dışına seyahat edeceğinizde ne kadar ödemeniz gerektiği bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yurt içindeki fazla bagaj ücreti gibi net bir fiyat söylenememektedir.

Yeni Doğan Bebeğimle Yolculuk Yapabilir miyim ?2018-06-01T11:03:07+03:00

Yeni Doğan Bebeğimle Yolculuk Yapabilir miyim?

Yeni doğan bebekler uçağa binebilir mi? Yeni doğan bebekler hakkında doğal olarak bir tedirginlik olabilmektedir. Yeni doğan bebeğimle yolculuk yapabilir miyim? Yeni doğan bebekler uçak yolculuğu yapabilirler ancak belirli şartların oluşması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebekler için Uçak Yolculuğu Koşulu Nedir?

Bebekler ne zaman uçak yolculuğu yapabilir? Bebekler yeni doğduktan 48 saat içinde uçak yolculuğu yapamazlar ve yetkililer tarafından da uçağa kabul edilmezler. Eğer bebek 2 ve 8 gün arasındaysa doktor raporu getirilmesi gerekmektedir. Uçuş izni verilmelidir.

Yeni doğan bebek uçak yolculuğu için 8 günden sonra hazır sayılır; bu aşamada bebek için yolculuk yapmak tehlikeli olarak görülmez. Yine de bebeğin anne kucağında seyahat etmesi şarttır.

Uçak Kabininde Hangi Maddelerin Taşınması Yasaktır ?2018-06-01T11:02:13+03:00

Uçak Kabininde Hangi Maddelerin Taşınması Yasaktır?

Uçak kabininde taşınması yasak olan bazı tehlikeli maddeler listelenmiştir. Uçak kabininde hangi maddelerin taşınması yasaktır? Uçak güvenliğini sağlayabilmek adına birçok önlem alınmaktadır.

Hangi Maddeler Uçakta Taşınamaz?

Uçak kabininde yasak maddeler kısaca özetlemek gerekirse sivri ve kesici aletler, spor aletleri ve aksesuarları, 100 ml aşan sıvı maddeler, yanıcı ve patlayıcı maddeler v. b. olanlardır.

Uçakta taşınmaması gereken tüm maddelerin listesi ayrıntılı biçimde kısıtlama listelerinde sunulmuştur. Bunlardan en çok konuşulanı ise çoğunlukla yanıcı ve patlayıcı maddelerdir. Uçuşunuzun daha emniyetli ve konforlu olması için detaylara önem verilmelidir. Uçak altı bagajları yani diğer adıyla kayıtlı bagajlar ise yanıcı, patlayıcı, kesici vb. maddeler haricinde daha fazla eşya çeşidine izin verilen bagajlardır.

Uçak Bileti Satın Almadan Sadece Rezervasyon Alabilir miyim ?2018-06-01T11:01:07+03:00

Uçak Bileti Satın Almadan Sadece Rezervasyon Alabilir miyim?

Uçak bileti almak istiyorsunuz ama henüz yolculuk tarihiniz belirsiz veya tarihe karar vermediniz ise o zaman rezervasyon yaptırarak hem daha ekonomik bir bilet almış olursunuz hem de yerinizi garantilersiniz. Seyahat şirketlerinin web siteleri üzerinden rezervasyonunuz yapılabilmektedir. Uçak bileti satın almadan sadece rezervasyon alabilir miyim?

Bileti Satın Almasanız Bile Rezervasyon Yaptırabilirsiniz!

Uçak bileti satın almadan rezervasyon işlemleri kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. İnternet sitesine girdiğinizde bilet satın al işlemi yerine rezervasyon seçeneğine tıklayıp süreci tamamlamanız mümkündür.

Uçak bileti almadan rezervasyon nasıl yaptırılır? Rezervasyon yaptırmak istediğiniz uçuşun rezervasyona açık olması gerekiyor. Rezervasyonunuzu yaptırınca site tarafından size opsiyon gönderilecek; sizin bu verilen tarihe kadar uçak biletinizi satın almanız gerekir.

Uçak Bagaj Hakkı2018-06-01T11:00:17+03:00

Uçak Bagaj Hakkı

Uçak yolculuğunuz esnasında uçak bagaj hakkı bulunmaktadır. Bagajlarınız belli bir kilonun üzerine çıkmamalıdır. Bagajlarla ilgili şartlar farklı uçuş tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bagaj hakkı ile ilgili detaylar uçak biletinizin üzerinde ya da rezervasyon bilgilerinde yer almaktadır.

Uçak Bagaj Hakkı Nedir?

Uçak bagaj hakkınız sizin yanınıza kaç kilo bagaj alabileceğinizi belirlemektedir. Uçak bagaj hakkı ne kadar? ile ilgili olarak detayları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Ekonomi sınıfı için bagaj hakkı 20 kg

  • Business sınıf için 30 kg

  • Promosyon içinse 15 kg

Yurtdışı yolculuklar için de ekonomi ve business class bagaj hakkı aynıdır. Bagaj hakkı güzergaha ve bazı koşullara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Tek Parça Bagajımın Ağırlığı En Fazla Ne Kadar Olabilir ?2018-06-01T10:59:35+03:00

Tek Parça Bagajımın Ağırlığı En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Bagaj hakkı ile uçak yolcularının ücretsiz olarak taşıtabilecekleri bagajların ağırlığı belli ölçülerle sınırlandırılmıştır. Bu ağırlık sınırı geçildiğinde yolcuların fazla bagajları için kilo başına ek bir ücret ödemesi gerekmektedir. Tek parça bagajımın ağırlığı en fazla ne kadar olabilir?

Bagaj Ağırlığı Limiti Var mı?

Bagaj ağırlığı limiti uçağın nereye gittiğine ve yolcunun hangi sınıfta uçtuğuna göre değişiklik gösterecektir. Tek parça bagaj ağırlığı en fazla 32 kilogram olabilmektedir.

Tek parça bagaj ağırlığı ne kadar olmalı? Tek parça bagaj ağırlığı 32 kiloyu geçiyorsa uçuşa tek parça olarak alınmamaktadır. Bu nedenle bagaj ağırlıklarını dikkatli bir şekilde ayarlamak gerekmektedir.

Seyahat Sırasında Ehliyetimi Kimlik Belgesi Olarak Kullanabilir miyim ?2018-06-01T10:58:31+03:00

Seyahat Sırasında Ehliyetimi Kimlik Belgesi Olarak Kullanabilir miyim?

İç ve dış hat yolculuklarınıza göre bu sorunun cevabı değişkenlik gösterecektir. Seyahat sırasında ehliyetimi kimlik belgesi olarak kullanabilir miyim? Yurt içi yolculuklarda ehliyetinizi kimlik yerine kullanabilirsiniz ancak yurt dışında ehliyetiniz kimliğiniz yerine geçmez.

Kimlik Belgesi Olarak Neler Geçerlidir?

Uçak yolculuğunda kimlik yerine geçen belgeler genel itibariyle ehliyet, pasaport ve nüfus cüzdanıdır. Bununla beraber ehliyet yalnızca yurt içi uçak seyahatlerinde kimlik yerine kullanılabilmektedir.

Ehliyet kimlik yerine geçer mi? Yurt dışı seyahatlerde ehliyeti kimlik olarak kullanamazsınız yalnızca nüfus cüzdanı ve pasaport geçerlidir. Ehliyeti yurt içi uçuşlarda kullandığınızda da üzerinde TC kimlik numarası bulunmalıdır aksi takdirde burada da kullanılamaz.

Secure Flight (Uçuş Güvenliği) Ne Anlama Geliyor?2018-06-01T10:57:38+03:00

Secure Flight (Uçuş Güvenliği) Ne Anlama Geliyor?

ABD’ye gidecek olan yolculardan uçuş güvenliği uygulaması altında bazı bilgiler net olarak istenmektedir. Uçuş güvenliği, ABD’nin terörizmle mücadelesi kapsamında ortaya çıkmıştır. Kendi kurumlarınca ve yetkili isimlerce oluşturulmuş olan liste, Türkiye’den gidecek olan uçak yolcularının tam listesi ile karşılaştırılıyor. Secure flight (Uçuş Güvenliği) nedir?

Uçuş Güvenliği için Ne Talep Ediliyor?

Uçuş güvenliği ABD tarafından ortaya konmuş ve bu ülkeye gidecek olan yolculardan tam isim, cinsiyet ve doğum tarihleri istenmektedir. Yolcular eğer bu bilgileri vermezlerse ABD uçağına alınmayabilmektedirler.

Redress numarası da verilebilmektedir. Amerikalılar bu aldıkları bilgileri birçok kurum ve belki kişiyle paylaşabilirler. Security flight ile ABD’de güvenlik önlemleri daha da sıkılaştırılmıştır.

PNR Numarası Nedir ?2018-06-01T10:56:51+03:00

PNR Numarası Nedir?

PNR kelimesi Passenger Name Record açılımıdır. PNR numarası nedir? PNR Türkçe olarak yolcu isim kaydı olarak ifade edilebilir. Bu numara bazı işlemlerde kolaylık yaratmak için kullanılmaktadır.

PNR Numarası Nerede Kullanılır?

PNR numarası yolculara uçak bileti satın aldıklarında veya seyahatleri için rezervasyon yaptırdıklarında verilmektedir. PNR numarasının bir diğer ismi de rezervasyon numarasıdır.

Bir yolcunun uçuş bilgilerine ulaşmak için rezervasyon numarası önemlidir. Biletinizi bu numara ile değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Rezervasyon numarası aynı zamanda havaalanında uçak biletinizin çıktısını almaya yaramaktadır. Herhangi bir nedenle biletinizi kaybederseniz rezervasyon numarası ile yeni bilet hazırlanabilmektedir. Online bilet alımlarınızda mail adresinize PNR numarası bilgisi gönderilir.

Pasaport-Vize Kontrolü Yapmanızın Sebebi Nedir ?2018-06-01T10:55:59+03:00

Pasaport-Vize Kontrolü Yapmanızın Sebebi Nedir?

Pasaport ve vize kontrolleri uçak yolculuğu yapacak olan kişilerin gittikleri ülkede sorun yaşamamaları ve geri gönderilmemeleri adına gerçekleştirilmektedir. Pasaport-vize kontrolü yapmanızın sebebi nedir? Pasaport ve vize kontrolleri sayesinde eksik doküman veya herhangi bir başka soruna karşı önlem alınmaktadır.

Vize ve Pasaport Kontrolü Neden Önemli?

Pasaport-vize kontrolü havaalanında en çok önem verilen unsurlar arasındadır. Farklı ülkeler tarafından istenen birçok koşul bulunmaktadır. Yolcular ise bu dönemi daha sorunsuz ve rahat bir şekilde atlatabilmek için problem olabilecek her şeyi önceden görüp önlem almalıdırlar.

Havaalanında pasaport-vize kontrolleri ile özellikle gerekli belgelerin ve evrakların tam olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu şekilde olası bir evrak sorunun önüne geçilmiş olunur.

Online Uçak Bileti Nasıl Satın Alınır ?2018-06-01T10:55:20+03:00

Online Uçak Bileti Nasıl Satın Alınır?

Uçak biletleri internet üzerinden kolay ve güvenilir biçimde alınabilmektedir. Online uçak bileti nasıl satın alınır? ile ilgili olarak hangi web sitesinden biletleri alacaksınız onun sayfasına girin. Seyahat planınıza uygun olan filtreleri gözden geçirin.

Uçak Biletini Satın Alma Aşamaları Nelerdir?

Online uçak bileti almak için ana ekrandaki filtrelere göz atın. Bu tipteki sitelerin ana sayfasında arama bölümü bulunmaktadır.

Bu bölümde ise yolculuğunuzun tarihini, kullanacağınız havaalanını, biletinizin fiyatını ve uçaktaki yolcu sayısını ilgili yerlere girmeniz gerekmektedir.

Online uçak bileti satın al işlemi ile size uygun olan uçuş ekrana geldikten sonra üzerine tıklayıp , ekrandaki yönlendirmeleri izleyin ve bileti alın.

Online Check-in veya Kiosk Check-in Esnasında Acil Çıkış Koltuklarını Seçebilir miyim?2018-06-01T10:54:34+03:00

Online Check-in veya Kiosk Check-in Esnasında Acil Çıkış Koltuklarını Seçebilir miyim?

Check-in işlemleri online olarak kolayca ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak aynı durum acil çıkış koltuklarını seçerken geçerli değildir. Online check-in veya Kiosk check-in esnasında acil çıkış koltuklarını seçebilir miyim? Acil çıkış koltuklarını yolcular online olarak seçemezler.

Acil Çıkış Koltuğu Seçmek için Ne Yapmalıyım?

Acil çıkış koltuğu check-in online veya kiosk makinalarında yapılamamaktadır. Acil çıkış koltukları yalnızca havaalanlarında bulunan check-in bölümündeki görevliler tarafından seçilebilmektedir.

Check-in için acil çıkış koltuğu seçmek istiyorsanız bu işleminizi check-in bankoları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Görevliler size isteğinizde yardımcı olacaklardır. Havaalanında beklemeniz gerekebileceğinden check-in işlemlerini biraz daha erken yapmanız önerilmektedir.

Online Check-in İşlemini Ne Zaman Yaptırabilirim ?2018-06-01T10:53:09+03:00

Online Check-in İşlemini Ne Zaman Yaptırabilirim?

Online check-in işlemleri havaalanındaki check-in işlemlerine göre daha erken sonra ermektedir. Havaalanında en geç uçuşa 45 dakika kala check-in işlemi yapılabilirken, online check-in işlemi ise uçuş saatinden 90 dakika önce sona ermektedir. Online check-in işlemini ne zaman yaptırabilirim?

Online Check-in için Zaman Sınırlaması Nedir?

Online check-in işlemi ne zaman başlar? Online olarak check-in işlemlerini yapmaya uçuştan 1 gün önce (24 saat) başlayabilmektesiniz. Bitiş süresi ise uçuştan 90 dakika öncesidir.

Online check-in işlemi için havaalanında da kendi kendinize işlem yapabileceğiniz makinalar bulunmaktadır. Her havaalanında yoktur; online işlem yapmak istiyorsanız öncesinde uçuşunuzun olacağı havalimanında bu seçeneğin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Online Check-in Yaptıysam Uçuş Saatimden Ne Kadar Önce Havalimanında Olmalıyım ? Ayrıca Havaalanına vardığımda ne yapmalıyım ?2018-06-01T10:52:26+03:00

Online Check-in Yaptıysam Uçuş Saatimden Ne Kadar Önce Havalimanında Olmalıyım? Ayrıca Havaalanına vardığımda ne yapmalıyım?

Online olarak check-in yaptırdıysanız havaalanındaki bazı işlemleri için vakit kaybetmeyeceksiniz. Bu aşamada artık biniş kartınızı almalı ve varsa bagajınızı teslim etmelisiniz. Online check-in yaptıysam uçuş saatimden ne kadar önce havalimanında olmalıyım? Ayrıca havaalanına vardığımda ne yapmalıyım?

Havaalanında Kaçta Olmalısınız?

Online check in yaptıktan sonra biniş kartı alınmalıdır. Online check-in işlemini tamamlamış olanlar eğer dış hatları kullanacaklarsa en az 1 saat, iç hatlarda uçacaklarsa da en az 45 dakika önce havalimanına gelmelidirler.

Biniş kartını da online olarak halletmiş ve bagajı bulunmayan yolcular direkt uçağa binebilirler. Sadece güvenlik kontrolünden geçeceklerdir. Uçağa en geç ne zaman binilir? Uçağın kapıları uçuş saatinden 15 dakika önce kapanmaktadır.

Online Check-in İşlemimi Nasıl İptal Edebilirim ?2018-06-01T10:51:17+03:00

Online Check-in İşlemimi Nasıl İptal Edebilirim?

Online check-in işlemi birçok insan için büyük bir kolaylık sağlamıştır. İnternetten kendinizin kısa sürede yapabileceği bu işlem sayesinde artık havaalanındaki gereksiz beklemeler azaldı. Online check-in uçağı sık kullanan yolcular için de oldukça rahat br yöntem. Online check-in işlemleri yapıldığında bunu iptal ettirme şansı var mı yok mu? Online check-in işlemimi nasıl iptal edebilirim?

Online Check-in İşlemini İptal Ettirmek için Ne Yapmalıyım?

Online check-in işlemimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım diye soranlar için bu işlemin sadece çağrı merkezinden gerçekleştirilebildiğini belirtelim.

Online check-in işlemini iptal ettirmek için çağrı merkezi numarasını aramanız yeterlidir. Müşteri temsilcileri sorunla ilgilenecekler ve biletiniz iptal edilecektir.

Ne Zaman Uçuş Kapısında Olmalıyım ?2018-06-01T10:48:47+03:00

Ne Zaman Uçuş Kapısında Olmalıyım?

Zamanında uçuş kapısında olmayan yolcular uçağa alınmamaktadırlar. Bu nedenle yolcuların uçuş saatinden belli bir süre önce havaalanında ilgili bölümde hazır bulunmaları gerekmektedir. Ne zaman uçuş kapısında olmalıyım?

En Geç Ne Zaman Havalimanında Olmalısınız?

Havaalanına ne zaman gelmeliyim? Havaalanına gelme saatiniz uçuş saatinizden en az 20-25 dakika önce olmalıdır. Bu süre uçuş kapısına varış için geçerlidir. Havaalanına daha erken bir saatte gelip diğer işlemler tamamlanmalıdır.

Ne zaman çıkış kapısında olmalıyım? Tüm diğer işlemleriniz; check-in, güvenlik kontrolü, bagaj teslimi ve biniş kartı çıkartma tamamlandıktan sonra İngiltere, İsrail, ABD gibi ülkelere gidiyorsanız 25 dakika önce, diğer ülkeler içinde 20 dakika önce kapıda olmalısınız.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Gitmek için Pasaporta İhtiyacım Var mı?2018-06-01T10:47:57+03:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Gitmek için Pasaporta İhtiyacım Var mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için uçak yolculuğu yapacak olanların pasaport kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için pasaporta ihtiyacım var mı? Yolcular, pasaportsuz olarak Kuzey Kıbrıs’a giriş yapabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Nasıl Giriş Yapılır?

Kuzey Kıbrıs için pasaport zorunluluğu var mı? Pasaport zorunluluğu yoktur ancak üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız yanınızda bulunmalıdır. Sadece nüfus cüzdanı yeterlidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için hangi belgeler gerekli? Kuzey Kıbrıs’a gitmek için yalnızca nüfus cüzdanınız yeterlidir. Varsa pasaportunuzu da kimlik olarak gösterebilirsiniz. Bunun dışında herhangi zorunlu bir belge bulunmamaktadır.

Kabinde Çakmak, Kibrit gibi Maddeler Bulundurabilir miyim ?2018-06-01T10:47:11+03:00

Kabinde Çakmak, Kibrit gibi Maddeler Bulundurabilir miyim?

Kabinlerde yanıcı ve tehlikeli maddeler için izin verilmemektedir. Kabin bagajlarında bu tip maddelerin olması yasaklanmıştır. Kabinde çakmak, kibrit gibi maddeler bulundurabilir miyim?

Kibrit ve çakmak taşımak tamamen yasak mı?

Uçak yolculuklarında kibrit ve çakmak taşınabilir mi? Uçak yolculuğunda bagajda çakmak ya da kibrit taşıyamazsınız ancak üstünüzde güvenliği olan bir kibrit ya da çakmak taşınabilir. Çakmağın silah şeklinde olmaması gerekmektedir.

Uçak yolculuğunda kısıtlamalar bulunmaktadır. Bunlar yolcuların ve personelin güvenliğini sağlamak için koyulmuşlardır. Tehlikeli maddeler uluslararası uçuş kurallarına da terstir. Genelde her şirketin kısıtlama listeleri web sitelerinde sunulmaktadır. Yasaklanan maddelerin uçuş güvenliği için taşınmaması gerekmektedir.

Kabin Bagajımda Deodorant ve Parfüm Taşıyabilir miyim ?2018-06-01T10:38:20+03:00

Kabin Bagajımda Deodorant ve Parfüm Taşıyabilir miyim?

Uçakta kabin bagajlarında nelerin taşınıp taşınamayacağına dair kısıtlama listeleri bulunmaktadır. Kabin bagajlarında taşınması uygun olan ya da olmayan bu maddeler dikkatlice incelenmelidir. Kabin bagajımda deodorant ve parfüm taşıyabilir miyim?

Kısıtlama Listelerinde Parfüm ve Deodorant Var mı?

Uçak yolcuları yanlarında parfüm ve deodorant taşıyabilirler mi? Yolcular, kabin bagajlarında, üstlerinde ve kayıtlı bagajlarında parfüm ve deodorant taşıma hakkına sahiptirler.

Parfüm ve deodorant uçakta taşınır mı? Bu iki madde de uçakta taşınabilir ancak her yolcu için bir ağırlık sınırlaması mevcuttur. Herkes en fazla 2 kilo ya da 2 litre ürünü taşıyabilmektedir. Her bir madde de en fazla yarım kilo ya da yarım litre olmalıdır.

İç Hat Seferlerinde Kimlik Kontrolü Yapılıyor mu ?2018-06-01T10:37:32+03:00

İç Hat Seferlerinde Kimlik Kontrolü Yapılıyor mu?

Uçak yolculukları esnasında kimlik kontrolleri gerçekleşmektedir. İç hat seferlerinde kimlik kontrolü yapılıyor mu? İç hat seferlerinde de yolcuların kimlik kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

İç Hat Yolculuklarındaki Kimlik Kontrolünde Ne Gerekir?

İç hat kimlik kontrolü esnasında yolcuların mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır. Bunlar pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyettir.

Güvenlik kontrolünde uçağa alamayacağınız bazı maddelerin de yanınızda olmaması önem taşır. Milli Sivil Havacılık Milli Programı 17. eki incelenmelidir. Bu listede uçağa alınmayacak maddeler listelenmiştir.

İç hat yolculuklarında kimlik kontrolü dikkatlice yapılmaktadır. Yanınızda paket, oyuncak silah vb. şüphe uyandıracak bir madde taşımamaya özen gösterin. Seyahatten önce yolcuların havaalanında istenilen saatte olmaları gerekmektedir.

Havaalanına Gelirken E-Biletimin Çıktısını Yanıma Almam Gerekir mi ?2018-06-01T10:36:49+03:00

Havaalanına Gelirken E-Biletimin Çıktısını Yanıma Almam Gerekir mi?

Havaalanına gelirken vakit kaybetmemek adına online olarak bilet satın almış ve check-in işlemlerinizi tamamlamış olabilirsiniz. Havaalanına gelirken e-biletimin çıktısını yanıma almam gerekir mi? Online olarak satın aldığınız biletinizin herhangi bir şekilde çıktısını almanıza gerek yoktur.

Havaalanı İşlemleri için Neler Gereklidir?

Havaalanı için e-bilet çıktısı gerekli mi? E-bilet çıktısı ile havaalanında işlem yapılmasına gerek yoktur. Çıktı olmadan da işlemler yürütülebilmektedir.

Havaalanındaki işlemler için e-bilet çıktısı gerekmemektedir; işlemler için rezervasyon kodu yani PNR numarası, biletinizin numarası ve kimliğiniz yeterlidir. Bunlar aracılığıyla uçak seyahatiniz için gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Online check-in ile havaalanında beklemeden daha hızlı bir şekilde yapılması gerekenler tamamlanacaktır.

Grup Biletler için Online Check-in Yapabilir miyim ?2018-06-01T10:36:12+03:00

Grup Biletler için Online Check-in Yapabilir miyim?

Grup biletleri aldıysanız gruptaki herkes için ayrı ayrı check-in yaptırabilirsiniz. Tüm yolcuların isimleri yazılmalı ve sonrasında check-in işlemi yapılmalıdır. Grup biletler için online check-in yapabilir miyim?

Gruplar için Online Check-in Nasıl Yaptırılır?

Gruplar için online check-in nasıl yapılır? Grupça alınan biletlerin kolay ve pratik biçimde check-in işlemleri yapılabilmektedir. Grup olarak seyahat acentesinden biletler satın alındıysa check-in işleminde tüm yolcuların isimlerini yazmak gerekmektedir.

Gruplar için online check-in işlemi yapabilmeye yönelik olarak rezervasyon numarası yani PNR gerekli olacaktır. Yolcular kimlik numaraları gibi bazı bilgileri çıkan ekrandaki sorulara göre verirler. Online check-in işlemi ile beraber havaalanında daha kısa süre bekleyeceksiniz.

Gideceğim Ülkeye Vize Almadan Önce Bilet Satın Alabilir miyim ?2018-06-01T10:35:14+03:00

Gideceğim Ülkeye Vize Almadan Önce Bilet Satın Alabilir miyim?

Yabancı bir ülkeye uçak seyahati yapacaksınız ama henüz vizenizi almadınız. Bu durumda uçak bileti satın almanızın herhangi bir sakıncası yoktur çünkü aksine uçak biletinizin hazır olması sizin vizeyi alabilmenize yardımcı olur. Gideceğim ülkeye vize almadan önce bilet satın alabilir miyim?

Bilet Satın Alırsam İptal Edebilir miyim?

Vizeden önce uçak bileti almak vize başvurusu yapan çoğu kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Bu sayede vize alma ihtimaliniz kuvvetlenir. Bilet satın aldıktan sonra vize alamazsanız o zaman bileti iade edebilirsiniz.

Uçak bileti iadesi için iade koşulları gözden geçirilmelidir. Koşullara uygun olunmadığı takdirde vize alamadığınızda biletinizi iade edemeyebilirsiniz.

Fazla Bagajım Varsa Ne Kadar Ücret Öderim ?2018-06-01T10:34:12+03:00

Fazla Bagajım Varsa Ne Kadar Ücret Öderim?

Bagaj hakkı ile uçağın her yolcusuna belirli kilolarda bagaj getirme sınırı koyulmuştur. Bu kişilerin business class, ekonomik sınıf ya da promosyon sınıfı olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Fazla bagajım varsa ne kadar ücret öderim? Eğer sizin için koyulan bagaj sınırını aşarsanız belirli bir ek ücret ile kalan bagajları da uçağa aldırabilirsiniz.

Ek Ücret ile Fazladan Bagaj Taşınabilir mi?

Uçakta fazla bagaj ücreti ile ilgili olarak dış hat ve iç hat ayrımı bulunmaktadır. İç hat uçuşlarında bagajınız olması gerekenden fazlaysa her kilo aşımı için 8 TL verirsiniz ve aynı zamanda bu rakam direkt uçuşlar için geçerlidir.

Aktarmalı uçuşlarda ise fazla bagaj ücreti her kilo aşımı için 10 TL’dir. Dış hatlarda ise ücretler değişkendir.

Fazla Bagaj İşlemlerini Nereden Yapacağım ?2018-06-01T10:33:18+03:00

Fazla Bagaj İşlemlerini Nereden Yapacağım?

Bagajlarınızın ağırlığı size verilen bagaj hakkınızı aşıyorsa, fazladan bagaj işlemleri yapmak durumunda kalırsınız. Fazladan bagaj ücretleri hesaplanırken temelde her fazladan kilo için belli bir ek ücret alınmaktadır. Fazla bagaj işlemlerini nereden yapacağım?

Fazladan Bagaj için Ne Yapmalı?

Fazladan bagaj için yurt içi uçuşlarda her bir kilo için 8 TL ödenmektedir. Bu fiyat direkt uçuş için geçerlidir. Aktarmalı uçuş için her bir fazladan bagaj için kilogram başına 10 TL ödenecektir.

Yurt dışı için fazladan bagaj ücreti güzergaha ve firmaya göre çok değişebilmektedir. Bunlar için bölge ayrımları yapılmıştır ve tablolara göre hesaplamalar yapılır. Fazla bagaj işlemleri kontuarlardan yapılmaktadır. Burada ne kadar fazlanız olduğu size belirtilir ve siz de satış ofisine bu fazlalığın parasını ödersiniz.

Diğer Havayolu Firmalarına Bağlantılı Uçuşlarım için Online Check-in Yapabilir miyim ?2018-06-01T10:32:04+03:00

Diğer Havayolu Firmalarına Bağlantılı Uçuşlarım için Online Check-in Yapabilir miyim?

Bağlantılı uçuşlar için check-in işlemi yapılabilir. Online check-in işlemlerinin en büyük avantajı ise havaalanında beklemek zorunda kalmamaktadır. Pratik ve hızlı bir çözümdür. Diğer havayolu firmalarına bağlantılı uçuşlarım için online check-in yapabilir miyim?

Bağlantılı Uçuşların Her Biri için Check-in Yapılabilir mi?

Eğer PNR yani rezervasyon numaranızda bulunuyorsa tüm bağlantılı uçuşlar için check-in yapılmakta ve hepsi için ayrı biniş kartı basılmaktadır. Bağlantılı uçuşlara check-in yapılıyor mu? Tüm uçuşların kartları ayrı ayrı hazırlanmaktadır.

Bağlantılı uçuşlarda check-in yapmak için beklemek istemiyorsanız işlemleri online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Kartları önceden bastırmak da havaalanında bekleme işleminden sizi kurtaracaktır. Bağlantı noktasından önce kişinin bu kartları hazırlamış olması daha iyidir.

Çocuğumun Bileti için Online Check-in Yapabilir miyim ?2018-06-01T10:31:07+03:00

Çocuğumun Bileti için Online Check-in Yapabilir miyim?

12 yaşın altındaki çocuklar için uçak biletleri genellikle indirimli olarak satılmaktadır. Uçak seyahatleri için çocuk prosedürleri mevcuttur. Rezervasyonunuz sırasında çocuğunuzun veya çocuklarınızın yaşlarının bilgisini vermeyi unutmayın. Çocukların biletleri ebeveynlerinkinden ayrı alınmamaktadır. Tek başına uçacaksa da bunun görevlilere bildirilmesi gerekmektedir. Çocuğumun bileti için online check-in yapabilir miyim?

Çocuk Biletleri için Nasıl Online Check –in Yapılır?

Çocuğunuzun bileti için online check-in işlemi yapılabilmektedir. Rezervasyon numaranızda kayıtlı olan her yolcu için internet üzerinden hızlıca ve beklemeden online check- in işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuk biletleri online check-in edilebilir mi? Kendi biletiniz ile beraber çocuğunuzun da biletini online check-in etmeniz mümkündür.

Check-in İşlemi için Ne Kadar Süre Önce Havaalanında Olmalıyım ?2018-06-01T10:30:24+03:00

Check-in İşlemi için Ne Kadar Süre Önce Havaalanında Olmalıyım?

Check-in işlemlerinin zamanında yapılması ve uçağa binişin de daha güvenilir biçimde olması için yolcuların havaalanına erken gelmeleri önem taşımaktadır. Check-in işlemi için ne kadar süre önce havaalanında olmalıyım? Check-in işlemlerini online olarak yapmadıysanız kontuarda bilet ve kimlik kontrolleriniz yapılacaktır.

Uçuş Saatinden Ne Kadar Önce Gelinmeli?

Check-in işlemleri için ne zaman havaalanında olunmalıdır? Check-in işlemleriniz için sıra beklemek durumunda kalabileceğinizden ötürü eğer yurt içinde seyahat edecekseniz 1, yurt dışı seyahat edeceksiniz 2 saat önce gelmeniz gerekmektedir.

Kaç saat önce havaalanında olmalıyım? Check in işlemlerinizi tamamlamak için en ideal süreler üstte verilmiştir. İç hatlarda uçacaksanız en kötü ihtimalle 45 dakika önce gelmeniz gerekmektedir.

Check-in Yaptıktan Sonra Koltuk Numaramı Değiştirebilir miyim ?2018-06-01T10:29:26+03:00

Check-in Yaptıktan Sonra Koltuk Numaramı Değiştirebilir miyim?

Rezervasyon yaptığınız uçak koltuklarını check-in işleminden sonra ancak biniş kartınız henüz basılmadıysa değiştirmeniz mümkündür. Check-in yaptıktan sonra koltuk numaramı değiştirebilir miyim? Biniş kartınız hazırlandıysa koltuk numaranızı değiştiremezsiniz.

Koltuk Numarası Ne Zaman Değiştirilebilir?

Check-in işlemi esnasında koltuk numarası değişimi yapılabilir. Rezervasyon aşamasında eğer yolcular koltuklarını seçtilerse check-in sayfasında son aşamada gerçekleştirilebilir. Ekranda “Koltuk Değiştirme” butonu görünecektir. Bu seçeneği koltuk değişimi istiyorsanız değerlendirebilirsiniz.

Online olarak check-in yapılıyorsa biniş kartları da hemen bu aşamadan sonra bastırılmaktadır. Biniş kartı alan yolcular için koltuk numarası değiştirme mümkün olmamaktadır. Biniş kartı kaybolsa bile koltuk numarası değiştirilmeden yenisi çıkartılmaktadır. Bu işlem internet üzerinden de yapılabilir.

Uçak Bileti Devredilebilir Mi ?2018-06-01T10:28:26+03:00

Biletimi Devredebilir miyim?

Uçak biletleri ile ilgili sıkça sorulan sorular arasında bilet devri de yer almaktadır. Biletimi devredebilir miyim? Uçak biletleri başkasına devredilememektedir.

Uçak Bileti Başkasına Nasıl Devredilir?

Yolcular, uçak biletlerini kendi adlarına hazırlatırlar. Onların ismine düzenlenmiş oldukları için normal koşullar altında biletleri başkasına devretme durumu bulunmamaktadır. Uçak bileti devretmek bazı istisnai durumlar altında mümkün olabilmektedir.

Yolculuk yapacak olan kişi bir nedenden ötürü bunu gerçekleştiremeyecekse ek ödemeler karşılığında başka biri uçak biletini isim değişikliği yaparak kullanabilir.

Uçak bileti nasıl devredilir? Uçak biletlerinde isim değişikliği ve devir normal koşullarda; özellikle düzenli tarifeli uçuşlarda yapılamamaktadır. Bunun için bazı şirketler belli bir ücretin ödenmesi koşuluyla devretme işlemine izin verebilmektedir.

Biletimde İsim Değişikliği Yapabilir miyim ?2018-06-01T10:14:19+03:00

Biletimde İsim Değişikliği Yapabilir miyim?

Uçak bileti değişikliği aldıktan sonra yolcular bilgi değişikliği yapmak isteyebilirler. Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim? Uçak biletlerinde isim değişikliği yapılmasına izin verilmemektedir ve alınan bilet bir başkasına devredilemez. İstisnai durumlarda isim değişikliği yapmak için talepte bulunulabilir.

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Uçak biletinde isim değişikliği yapmak yasaklanmıştır ancak bazı durumlarda ek ücretle bunu gerçekleştiren şirketler de bulunmaktadır. Böyle bir talebiniz varsa öncelikle bileti satın aldığınız sitede “Biletim” bölümüne girip, yolcu bilgileri değişikliği başlığına tıklayın.

Rezervasyonunuzu yaptırırken hangi evrağı kullandıysanız bunun fotosunun ya da çıktısının da talebinize eklenmesi gerekmektedir.

Ekstra eklenmek istenen bilgiler de bu bölümde belirtilebilir. Uçak biletinde isim değişikliği nasıl yapılır? İlgili formu gönderdikten sonra ortalama 2 hafta içinde size yanıt gelecektir.

Bebeğimin Puseti Fazla Bagaja Girer mi ve Ücret Öder miyim ?2018-06-01T10:09:58+03:00

Bebeğimin Puseti Fazla Bagaja Girer mi ve Ücret Öder miyim?

Bebek Puseti uçak yolcularının çeşitli unsurlara göre değişen bagaj hakları bulunmaktadır. Bu bagaj hakkı içine neler girer neler girmez zaman zaman tartışma konusu olmaktadır. Bebeklere de uçakta yolcu olarak bilet alınır ancak oldukça küçük bir bilet fiyatı ödenmektedir. Puset ise bagaja dahil edilir mi? Bebeğimin puseti fazla bagaja girer mi ve ücret öder miyim?

Puset için Ücret Veriliyor mu?

Uçakta bebek arabası için para veriliyor mu? Bebek arabaları için uçak şirketleri fazladan para almamaktadırlar. Yani fazla bagaj olarak geçmemektedirler.

Bebek arabası bagaj için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Genel olarak birçok uçak şirketi kargo bölümünde pusetleri ücretsiz olarak taşır.

Uçak Bileti Nasıl Satın Alabilirim2018-05-21T13:55:42+03:00

Uçak bileti satın alabilmeniz için  uygun uçak bileti satın al sayfamızda bulunan Tek yön veya Gidiş Dönüş butonlarını seçtikten sonra Kalkış hava limanı ve varış hava limanını seçip yolculuk yapacağınız gidiş ve dönüş tarihini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında yetişkin çocuk ve bebek kutucuklarındaki seçenekleri doldurunuz ve ardından ara butonuna bastığınızda size en uygun uçuşları listeleyecektir. İyi Uçuşlar Dileriz.

Uçak Bileti

Havayolları ile uçmak isteyenler, artık bilet alma işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabiliyorlar. Çünkü site üzerinden yapacağınız hızlı işlemler sayesinde uçak bileti alabilirsiniz. Bunun için son derece anlaşılır ve şeffaf bir ara yüz oluşturulmuştur. Sistemi kullanabilmek için siteye giriş yapmalı ve ana menü üzerinden uçak bileti yazan yere tıklamalısınız.

Uçak Bileti Sistem Üzerinden Nasıl Alınır?

Uçak bileti almak için web sitesine giriş yapanlar, ilk olarak üyelik işlemini gerçekleştirmelidirler. Bu noktada kişisel kimlik bilgileri ile üye olmak mümkündür. Daha sonra ise uçak bileti almak son derece kolaydır. Bilet almak için şu yolu izlemeniz gerekmektedir;

  • Sitede tek yön ve gidiş-dönüş olmak üzere iki farklı seçenek söz konusudur. İlk olarak bunlardan birisini seçmelisiniz.

  • Yön seçiminin yapılmasından sonra tarih kısmı üzerinden gereken seçimi yapmak mümkündür. Bu noktada gidiş tarihini, akıllı sistem sayesinde çok kolay bir biçimde belirleyebilirsiniz. Ayrıca dönüşü de uçakla yapmak istiyorsanız, buna göre dönüş tarihi ayarlaması da yapılmalıdır.

  • Sitede kalkış ve varış olmak üzere iki bölüm daha bulunmaktadır. Buna göre hangi havaalanı üzerinden uçak bileti almak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Liste içinde birçok farklı havaalanı mevcuttur. Bunun yanı sıra varış havaalanı bölümünden de işlem yapmak mümkündür.

  • Uçak bileti almak için yetişkin yazan alan üzerinden bir rakam seçmelisiniz. Kaç kişilik bilet alacaksanız, buna göre işlem yapabilirsiniz. Kurallara göre 12 yaşın üstünde olan herkes, yetişkin olarak tanımlanmaktadır. Uçak bileti alırken bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmanız şarttır.

  • Çocuk sınıfı ise 2 ile 11 yaş arasıdır. Eğer çocuğunuz ile beraber yolculuk yapacaksanız, bunu da ilgili alan üzerinden belirtmeniz gerekmektedir.

  • Doldurulması gereken son yer ise bebek yazan bölümdür. Bu noktada 0-2 yaş arası bebek olarak kabul edilmektedir.

  • Tüm verilerin dikkatli bir şekilde doldurulmasından sonra sağ alt bölümde bulunan ara butonuna tek bir defa tıklamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde yapılan işlemden sonra belirtmiş olduğunuz bilgiler dahilinde en uygun uçak bileti karşınıza gelecektir.

Sayfadaki Diğer Bölümler Nelerdir?

Web sayfası, sadece uçak bileti almak isteyen kişilere hizmet vermemektedir. Bunun yanı sıra yolculuk ile alakalı her türlü detayı öğrenmek isteyenler de sayfa üzerinden istediği sorunun cevabına erişim sağlayabilir. Buna göre ilk defa uçak bileti ile yolculuk yapacak olan kişiler, ilgili sayfanın alt kısmında bulunan soru cevap bölümüne geçebilir ve mevcut sorular ile cevaplarını rahatlıkla öğrenebilir. Buna göre size yabancı olan terimleri de çok kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Sayfa üzerinde uçak bileti almak isteyenlere verilen bir canlı yardım hizmeti de vardır. Sürekli aktif bir biçimde çalışan bu departman, kafanıza takılan her türlü soruyu çok kısa süre içinde yanıtlayarak size yardımcı olacaktır.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek