Yabancılara Sağlık Sigortası

Ana sayfa » Yabancılara Sağlık Sigortası
Yabancılara Sağlık Sigortası2018-06-21T18:53:02+03:00

Yabancılara Sağlık Sigortası

Yabancılara Sağlık Sigortası

Yabancılara Sağlık Sigortası

Yabancılara sağlık sigortası kapsamında iki farklı duruma dair bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Buna göre Türkiye’ye gelen ve burada ikamet etmek isteyen yabancıların sigortalı olması gerekmektedir. Bu sigorta özel sağlık sigortası olabileceği gibi genel sağlık sigortası da olabilmektedir.

Yabancılar İçin Genel Sağlık Sigortası Şartları

 • Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular için genel sağlık sigortasından yaralanabilirler.

 • Genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen yabancılar, bunun için ikamet etmiş oldukları adrese en yakın olan Sosyal Güvenlik merkezine gitmesi şarttır.

 • Genel sağlık sigortası başvuru işlemlerinde bir takım belgeler istenmektedir. Bu belgelerden birisi ikamet izin belgesidir. Mevcut belgeyi valilikler vermektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişinin mutlaka taahhütname formunu da ibraz etmesi şarttır.

  Yabancı Sağlık Sigortası Şartları

  Yabancı Sağlık Sigortası Şartları

 • Yabancı olan kişiler, kronik olarak tanımlanan hastalıklar dışındaki tüm rahatsızlıkların tedavisini Türkiye’de bulunan hastanelerde yaptırabilirler.

 • Yabancılara sağlık sigortası kapsamında başvuru yapan kişilerin aileleri de bu imkanlardan faydalanabilmektedir. Bunun için bir takım kriterler belirlenmiştir. Buna göre kişinin çocukları, 18 yaşını doldurmadıysa bu kapsamda hizmet alabilmektedir. Aynı şekilde sigorta sahibinin eşi de bu kapsam dahilindedir. 20 yaşını geçmeyen, evlenmemiş ve liseye giden çocuklar da sağlık sigortasından faydalanabilirler.

 • Kişinin, yurt dışında ikamet eden ya da okuyan çocukları, bu sağlık sigortasından faydalanamaz.

 • Oturma izni biten yabancı uyruklu kişilerin sağlık sigortası da bu kapsamda sonlandırılmaktadır. Kişinin, yabancı bir ülkede sigortasının bulunması durumundan da artık genel sağlık sigortası avantajlarından faydalanması mümkün olmamaktadır.

Yabancılar İçin Özel Sağlık Sigortası

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası

2014 senesinde çıkan bir yasaya göre, Türkiye’de yaşayan ve ikamet izni almak isteyen kişilerin sigorta olması bir zorunluluk haline getirilmiştir. Buna göre yabancı uyruklu olup, ülkemizde yaşayan kişiler, özel sağlık sigortası alabilmek için bu alanda hizmet veren acentelere başvuru yapabilmektedirler. Güvence kapsamında ise şunlar yer almaktadır;

 • Her türlü hastane hizmeti, özel sağlık sigorta kapsamında verilmektedir. Buna ameliyat, ilaç ve laboratuar da dahildir.

 • Kornea, kalp, akciğer, böbrek ve pankreas rahatsızlığı olan kişiler de mevcut özel sigorta kapsamında hizmet alabilme hakkına sahiptir.

 • Sigorta kapsamında diyaliz, radyoterapi ve kemoterapi gibi sağlık hizmetleri de mevcuttur.

 • Yoğun bakımdaki tedaviler de bu kapsamda yer almaktadır.

Yabancılara sağlık sigortası kapsamında ayakta tedavi masrafları da karşılanmaktadır. Buna göre doktor muayenesi, fizik tedavi, tanı amacıyla yapılan her türlü inceleme, ilaç masrafları da bu anlamda sigorta hizmetleri içinde bulunmaktadır. Sigorta şirketleri bu anlamda farklı ücretler üzerinden işlem yapmaktadır.

Başvuru için genel müdürlük binasının yanı sıra bölge müdürlüklerini ya da her şehirde bulunan özel sigorta temsilciliklerini ziyaret etmek gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulması ve bir takım belgelerin ibraz edilmesi ile yabancılara sağlık sigortası sağlanmış olacaktır.

Hemen Ara
Canlı Destek
Canlı Destek